دایناسور

شهرزاد
نویسنده : محمد - ساعت ٥:٢٥ ‎ب.ظ روز ۳٠ آبان ۱۳٩٤
 

حالا که پنج قسمت از سریال شهرزاد را دیدم می تونم با جرات بگم که با یکی از بهترین سریالهای ایرانی طرفیم.
این سریال به هیچ عنوان با سریال های تاریخ معاصر صدا و سیما از قبیل کیمیا، معمای شاه و حتی کیف انگلیسی و... چه از نظر فنی و چه مضمون و محتوا قابل قیاس نیست.
استراتژی انتخاب شده یعنی پخش از طریق شبکه خانگی یکی از اصلی ترین دلایل موفقیت این سریال است چرا که از ممیزی ها و اعمال نظرهای سخت گیرانه و تنگ نظرانه صدا و سیما جان سالم بدر برده. سخت گیرهایی که می توانست هم قصه و هم اجرا در تحت تاثیر قرار دهد.
بازی های بسیار خوب بازیگران  (هرچند کاملا یکدست نیست و در برخی نقش های فرعی ضعیف هم هست) که ناشی از انتخاب خوب بازیگران است وقتی با سایر عوامل فنی کار بلد چون تصویربرداری فوق العاده، موسیقی عالی، نورپردازی درست و طراحی صحنه و لباس نسبتا خوب همراه شده سریالی کم نقص از نظر فنی آفریده است.
اما مهم ترین ویژگی سریال، قصه و فیلمنامه است با دیالوگ های درست و سنجیده و دقیق. دست گذاشتن روی یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین حادثه های تاریخ معاصر که قطعا دراماتیک ترین این حوادث است (کودتای 28 مرداد) و کمتر به آن پرداخته شده برگ برنده شهرزاد است. قصه ای عشقی که در کنار آن به بازنمایی فرهنگ ایران معاصر، روابط و مناسبات قدرت، نقش لومپن ها به عنوان پیاده نظام استبداد، جایگاه روشنفکران و اهل فرهنگ در میان مردم و .. پرداخته؛ مسایلی که هنوز هم جامعه ایرانی درگیر آن است.
دیدن این سریال زیبا را ( هر چند نقدهایی هم به آن دارم) از دست ندهید .


 
 
آداب فیلم بینی در سینما
نویسنده : محمد - ساعت ٥:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱٠ آبان ۱۳٩٤
 


1. سر وقت در سالن حاضر شوید(حداقل پنج دقیقه قبل شروع فیلم)
اگر به هر دلیلی دیر رسیدید و فیلم شروع شده بود به احترام خودتون، دیگران و خود سینما وارد سالن نشوید و اگر اصرار به ورود دارید در اولین جایی که مزاحم دیگران نمی شوید مستقر شوید.
2. به محض شروع فیلم سکوت کامل را رعایت کنید، همه لحظات فیلم اهمیت دارد (شاید برای شما اهمیت نداشته باشد) و باید در سکوت و با تمرکز تماشا شود. احساسات خود را در پایان فیلم بروز دهید و با صدای بلند به همراهتان نگویید (باز هم به احترام دیگران)، اگر سوالی هم دارید به آرامی در گوش همراهتان بگویید(دوستتان هم حتما به آرامی جوابتان را خواهد داد)
3. گوشی همراتان را خاموش یا در حالت سایلنت بگذارید، این یعنی در سینما با گوشی تان صحبت نکنید .
 کار با آن هم باعث افتادن نور صفحه آن در چشم پشت سری ها و کنار دستی هایتان می شود.
4. مراقب باشید با حرکات دست و پایتان مزاحم پشت سری ها و نفرات جلویتان نشوید(جلوی دید پشت سری ها را نگیرید و ضربه به پشتی صندلی نفر جلو نزنید)
5.هر فیلمی مناسب رده سنی خاصی است، خیلی از فیلم ها مناسب برای کودکان و حتی نوجوانان نیست، پس با یک پرس و جو و سرچ ساده از موضوع و داستان فیلم مطلع شوید و در صورتی که فیلم را مناسب بچه ها نیافتید، آن ها را به دیدن آن فیلم نبرید(تا مجبور نشوید جواب پرسش های سخت بچه ها را در مورد الفاظ یا رفتار مورد دار بازیگران فیلم بدهید) .
البته برخی نوزاد با خود به سالن می آورند که جای تعجب بسیار دارد!
6. اگر به هر دلیلی قصد ترک سالن را در حین پخش داشتید (تا حد امکان این کار را نکنید) به سرعت و با کمترین مزاحمت و سر و صدا این کار را بکنید، اگر بدلیل اعتراض به فیلم هم این عمل را انجام می دهید باز هم همان خروجتان کفایت می کند و بعد در رسانه ها فضاهای مجازی دیگران را از نظرتان مطلع کنید.
تیتراژ ابتدایی و انتهایی نیز جز فیلم هستند و دیدنش احترام به عوامل فیلم است اما اگر علاقه به دیدن تیتراژ ندارید مزاحم کسانی که در حال تماشا هستند نشوید.
7. هر چند خوردن خوراکی بهتر است در سالن نباشد اما چنانچه چیزی میل می کنید سعی کنید کم صدا باشد و زباله های حاصله را از سالن خارج کنید.

تفاوت هایی زیادی بین تماشای تلویزیون در خانه با تماشای فیلم در سالن سینما وجود دارد که امیدوارم توسط علاقمندان سینما رعایت شود.