دایناسور

نگاه
نویسنده : محمد - ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ روز ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

 

.

کاریکاتور مانا نیستانی عجیب تفکرانگیز و قابل تامله .همه ما  داستان پترس فداکار را خوندیم و یادمون هست. جوونی که برای نجات مردم و شهرش انگشتش را در سوراخ سد فرو برد تا جلوی نشت آب و شکستن سد را بگیره و موفق هم شد.

 من از دو زاویه به این کاریکاتور ( کارتون) نگاه کردم:

٠

1. پترس فداکار:

 زمونه عوض شده نه پترس دیگه قهرمانه و نه سیل ها را میشه با یه انگشت ناقابل مهار کرد. سیل و سد هم سیل و سدهای قدیم و پترس هم پترس های قدیم .اصلا دیگه فداکاری هم نمی شه کرد. یه زمونی همه چی ساده بود با یه انگشت می شد قهرمان شد اما حالا چی با کل هیکلت نمی تونی یه بچه دو ساله را آروم کنی.

 

2. پترس دیکتاتور:

 از یه زاویه دیگه میشه این " بینوای انگشتِ گرفتارِغرق شده" را به متوهمین این چند ساله شبیه دونست که فکر می کنند میشه سیل خروشان خشم مردم را با یک انگشت قد بلند مهار کرد ( دیدید که عادت دارند انگشتشون را رو به دوربین و روی هوا هی تکون بدند و هی رجز بخونند)

نه بن علی ماند و نه مبارک و نه قذافی و علی عبداله صالح ونه بقیه دیکتاتورهای متوهم  می مانند . بهتربود اون انگشت را در حلقشون فرومی کردند تا مخدرهایی که باعث توهم و خود خدابینی و مردم نبینی شان شده را بالا می آورند قبل ازاین که سیل مردم غرقشان کنه.

معطل نکنید یه باردیگه به این بیچاره نگاه کنید که چطور با اون کت و شلوار رسمی داره به ما نگاه می کنه و به اعماق فرو میره. انگشت حاضر، حلق حاضر، خلق هم حاضر!

 

3. این مطلب را قبلا نوشته بودم اما با شنیدن خبر جدید در مورد  "بن لادن" و کشته شدنش و بعد انداخته شدنش به دریا به دست آمریکایی ها ( اینطور می گند!؟) دیدم غریق این کاریکاتور از همه بیشتر به "بن لادن" شبیه شده. نمی دونم زنده است یا مرده ؟ انداختنش تو دریا یا نه؟ ولی اگه این موضوع واقعیت داشته باشه، پس این خود بن لادن در حال غرق شدنه!

و احتمالا فکر می کرده دنیا را با انگشت باریکش ازغرق شدن در گناه و فساد نجات داده؟

 =====

پی نوشت : راستی "مسعود فراستی" از "مرهم" تعریف کرد!! می دونید یعنی چی؟ یعنی ایراد گیرترین منتقد سینما هم از مرهم خوشش اومده. باورکردنش سخته ولی این اتفاق نادر تو برنامه " هفت" همین هفته افتاد.

برید ببینید تا از دستتون نرفته.

- لینک مرتبط با متن 

پی نوشت: نظر توکا نیستانی ( اخوی مانا ) در مورد این مطلب:(بجز بند سوم که سعی کردید طرح را به یک رویداد سیاسی ربط بدهید و از چسب خوبی استفاده نکردید، بندهای اول و دوم کاملاً درست و منطقی بود)