دایناسور

رقصنده در تاریکی
نویسنده : محمد - ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز ۳۱ خرداد ۱۳٩٠
 

 

چند سال پیش بعد از اصرار زیاد وحید ( یکی از دوستان) که : " یه فیلم هنری بده ببینیم " من هم در یک اقدام شتابزده و دایناسوروار فیلم "عشاق روی پل" را بهش دادم تا ببینه. فردا کم مونده بود منو بُکشه. بعد ازاین که آرومش کردم معلوم شد با خانمش نشسته پای فیلم و وسطای فیلم فشار خانمش افتاده و کار به بیمارستان و سُرم کشید بوده. حالا " این عشاق روی پل" در مقابل فیلمی که میخوام در موردش بنویسم چیزی نیست و از درجه رنج بسیار کمتری برخورداره. پس دیدنش را به همه توصیه نمی کنم، اون هم به دوستان کم طاقت و زود رنج.

" رقصنده در تاریکی " به کارگردانی " فون تریه" فیلمی است به یاد ماندنی و پراحساس که چنان احساسات بیننده را تحریک می کنه که تمامی اسید معده آدم، ترشح می کنه و بعید می دونم کسی بتونه حین تماشای این فیلم چیزی بخوره و جیگر آدم خون میشه تا فیلم تموم بشه.( اونم چه تموم شدنی!) 

خلاصه داستان فیلم:

" سلما (بیورک) زن جوانی از تبار چک است که ازهمسرش جدا شده و پسری به نام جین (کوستیک) دارد. او برای امرار معاش در کارخانه‌ای در یک منطقه روستایی در آمریکا کار می‌کند. بینایی وی رفته رفته کمتر می‌شود و پسرش نیز در وضعیتی مشابه وی قرار دارد. سلما تصمیم می‌گیرد به هر قیمتی پسرش را عمل کرده و جلوی نابینایی اش را بگیرد. تنها دلخوشی او که در تحمل مصائب زندگی را آسانتر می‌کند، موسیقی و علاقه به رقص است و..."

اگه صحنه های رقص و آواز فیلم نبود ( بنظرم خود" فون تریه"  هم فهمیده داره چه بلایی سر بیننده میاره که این زنگ تفریح ها را مابین قصه گذاشته ) فضای حزن آلود فیلم می تونست هرکسی را راهی بیمارستان کنه.

بازیهای خوب فیلم از جمله نقش اول فیلم  بیورک (یکی از مشهورترین خواننده های پاپ ایسلند) و همچنین " کاترین دنوو" با آن چهره جدی اما مهربان که همیشه عالی بوده، فیلمی ساخته استثنایی و خاص که از یاد رفتنی نیست.( نمی دونم با این معرفی عجیب و غریب راغب به دیدن فیلم شدید یا این که نزدیکش هم نمی شید؟)

اما نکات پایانی :

1.  موسیقی متن فیلم را از دست ندید .

2.  فیلم رقصنده در تاریکی به کارگردانی فون تریه جایزه نخل طلایی را در سال 2000 از آن خود کرده است.

3. "عشاق روی پل"  با بازی  " ژولیت بینوش" را تماشا کنید ( فکر نکنم فشارتون بیفته)