دایناسور

کوتوله ها
نویسنده : محمد - ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ روز ٢٩ امرداد ۱۳٩٠
 

 

چند وقت پیش طرحی از " مانا نیستانی" من را به فکر فرو برد و به نوشتن وادار کرد و این بار طرح برادر بزرگتر یعنی " توکا " باعث شد دست به قلم بشوم و از این طرح بگم و قصه این روزها را بگم. دوران ما دوران کوتوله هاست. کوتوله هایی که بر مسند مدیریت و قدرت نشسته اند و خود را زمامدار دیگران می دانند.

کوتوله هایی که برد دیدشان نهایتا تا نوک بینی یا همان دماغ شان است. کوتوله هایی که  شاید به علت تحقیر شدن و (به درستی) کوچک شمرده شدنشان در طول زندگی دچار عقده شده اند و حالا که دری به تخته خورده ،‌ شهر شلوغ شده و آب گل آلود ،می خواهند تاوان و انتقام روزهای سخت را از همه میان قامتان و بلند قامتان تاریخ بگیرند.

برای این ها تحمل بزرگ تر و بلند تر از خود امکان پذیر نیست. در طول تاریخ هم همین بوده است تنگ چشمان و کوته نظران ، بزرگان و دریا دلان را تاب نیاورده اند. یکی را در محراب، دیگری را در میدان ، یکی را در حمام ،یکی را در تبعید و کس دیگر را در خیابان به خون کشیده اند تا دیگر از دیدن بزرگی و بلند قامتی او زجر نکشند.

حالا تکلیف مردم چیست با این کوته قامتان تاریخ ؟ هم قد شدن  اجباری با اینان و فهمیدن و درک کردن به اندازه اینان ، هم قد شدن با این کوته فکران راه زنده ماندن و زیستن در کنارشان است.

اما مگر می شود در فهمیدن کوتاه آمد؟ آیا  در میدان درک عقب گرد وجود دارد؟ می توان چیزی را فهمید و بعد دیگر درکش نکرد؟

مگر می توان مراحل رشد را برگرداند؟

"در فهمیدن و احساس کردن راه بازگشت وجود ندارد ، می توان فراتر نرفت اما نمی توان فرود آمد ..." 

هبوط در کویرص 83/ دکتر شریعتی

این احمق ها به جای این که خود را بالا بکشند و رشد دهند تا دیگر کوته فکر نباشند ، می خواهند همه را چون خود کنند برای این هدف از هیچ کاری مضایقه نمی کنند.

می گویند عیسی(ع) در کنار مردگان و جذامیان و پیسان و... می زیست و فقط از یک جماعت می گریخت :

زاحمقان بگریز چون عیسی گریخت

                    صحبت احمق بسی خون ها که ریخت          مولانا

 

 این روزها در سازمان های دولتی این آفت همه گیر شده و کوتوله ها تمام کسانی را که بر آنان برتری دارند به انحای مختلف قلع و قمع می کنند .

مگر می توان بر افرادی برتر از خود حکومت کرد و مفتضح نشد؟ نه،  پس بهترین را ه هم قد کردن و بهتر از آن کوتاهتر کردن همه اطرافیان است. و بعد ساختن دنیای کوتوله ها.

----------------------

پی نوشت1:بخاطر عصبیت این مطلب عذر می خوام. اما واقعا این اتفاقات داره می افته و انگار گریز و گزیری از این فاجعه نیست !

پی نوشت2: به احترام شجاعت و حق گویی  "علی مطهری" در این دو سال و بخصوص آخرین مصاحبه او با خبرگزاری فارس کلاه از سر بر می دارم.