تار عنکبوت

Exit strategy

یکی از عوامل مهم برای تصمیم گیری در زندگی اینه که آیا انتخاب خروج داری یا نه؟

 مثلا اگر قوانین طلاق سخت باشه (یا قوانین نانوشته جامعه بهت سخت بگیره) انگیزه برای ازدواج را کم میکنه.

یا مثلا سلمانی دارین میخواین یه شاگرد استخدام کنید ولی اگر بخواین اخراجش کنید کلی دردسر و بدبختی با قانون کار دارید خب انگیزه برای استخدام کم میشه.

یا آمدین اینور آب درس خوندین ولی میخواین برگردین ولی نمیدونین آنجا اگر پشیمون شدین به هر علتی (مثلا رفتین استاد شدین ۱۲ماه حقوق ماهی هزار دلارتون را ندادن) راه برگشت به اینور آب را دارین یا نه. خلاصه کلی میمونین اینور تا کار اقامتتون درست بشه یه دفعه میبینین تا آخر زندگی چیزی نمونده و بیخیال تکون خوردن میشین.

یا میرین مغازه یه لباس میخرین دوست دارین اگه خوشتون نیومد پس اش بدین. اگر این انتخاب را نداشته باشین احتمال خرید کردن کم میشه (قابل توجه خانومها)

خلاصه داشتن انتخاب خروج از یک تصمیم نقش مهمی در تصمیم گیری ها و زندگیمون داره وکلی زندگی را راحت میکنه. برای همین میکروسافت مفید ترین کلیدی را که درست کرده ctrl+z شاید باشه.

 روضه بالا برای این بود که به اهمیت مکانیسم ورشکستگی پی ببریم. اگر آدم ورشکسته را بندازن زندان (کاری که با صاحبان چک های برگشتی در ایران میشه) یا ببرن اعدام کنن خوب کسی جرات کارآفرینی و شروع بیزنسی را کمتر پیدا میکنه.

داستان ورشکستگی باز هم ادامه دارد.

/ 12 نظر / 42 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ققنوس

از دیشب که این نوشته رو خوندم به خیلی از تصمیمهای زندگیم فکر کردم با اینکه خیلی به خودم مطمئن بودم که اهل دوراندیشی و عاقبت نگریم اما دیدم خیلی وقتا اینطور نبوده شاید دلیلش نادونی بوده جهلم باعث اون اطمینانم بوده فقط ... ممنون از نوشته اثرگذارت ممنون

ميله بدون پرچم

سلام بسيار تذكر به جايي است به شرطي كه هميشه در يادمان باشد...اما خيلي از تصميمات همچين انتخابي هم نيستند آدم يه موقع به خودش مياد ميبينه دربدر دنبال راه خروج است و راه خروجي نيست الا اينكه بگردي اون غول مربوطه رو پيدا كني و اگه شد... و بعد راه خروج رو در پيش بگيري كه تازه اونوقت وارد يه مرحله ديگه شدي و دوباره از نو دنبال راه خروج...[نیشخند] مثل به دنيا آمدن

محمد رضا ابراهیمی

سلام مطلب خوبی بود گفتم شاید راه حلی ارائه کرده برای کسی که قبل از اینکه این عکس رو ببینه و این مطلب رو بخونه دست به انتخابی زده که حالا..... به هر حال دستت درد نکنه برای اونایی که الان می خونن قابل استفاده است.

دیوانگی محض من

خوندمت دایناسور جان ادرست نزاشته بودی گشتم پیدات کردم بله همیشه داستانهای ورشکستگی برای ما ادامه دارد

سعید ترشیزی

سلام کلا کار من گیر دادنه... شما خودتو ناراحت نکن!! [نیشخند] با این عکسه که یارو رنگ کرده بعد خودش مونده کنج دیوار خیلی حال کردم!! [قهقهه]

حکیمه

اگه کمتر فقر زده بودیم کمتر جوونامون با یه دنیا امال گیر این تارها می افتادن.