کسی که "استثناء" در اختیار دارد، "قاعده" را نابود می‌کند*

فکر می کنید اخلاق و اخلاقیات نسبی است؟

آیا ارزش رفتارهای اخلاقی از جایی به جایی و از زمانی به زمان دیگر تغییر می کند؟

آیا دروغ همواره یک رفتار غیر اخلاقی است یا دروغ را هم می توان در مواقعی رفتار اخلاقی نامید؟

آیا دزدی همیشه کاری است غیر اخلاقی؟ آیا دزدی به شیوه و منطق "رابین هود" هم رفتاری خلاف اصول اخلاقی است؟

فکر می کنید پیروان ادیان مختلف اصول اخلاقی مختلفی دارند؟

آیا شکنجه یک قاتل یا جاسوس مجاز است؟

فحاشی و هتک حرمت دشمنان قسم خورده چطور؟

آیا برای خدمت به  توده مردم می توان به عده قلیلی ظلم کرد؟

شما به عنوان قانونگذار به کدام گزاره زیر رای می دهید ؟ شما  به عنوان پدر یا مادر به فرزندان خود کدام یک از گزاره های زیر را می آموزید؟

1.دروغ گفتن همیشه بد است

2. دروغ گفتن مگر در مواردی که مصلحتی بزرگ اقتضا کند بد است

بجای دروغ  می توان تکبر و چاپلوسی و بد قولی و مردم آزاری، زیر آب زنی و ... را قرار داد و به آن فکر کرد ؟

در طول زندگی هرکس امکان دارد استثنائات و موارد خاصی پیش آید که تخطی از اصول اخلاقی ناگزیر باشد اما بنظر من قاعده مند کردن و صادر کردن مجوز برای آن مواقع از همین حالا،  تبعات خطرناکی می تواند داشته باشد که در آینده دامن خود ما را خواهد گرفت.

برای عینی شدن موضوع  اینجا ( مذاکرات مجلس خبرگان قانون اساسی در مورد ممنوعیت شکنجه) و اینجا ( خاطرات خلخالی)  را بخوانید. 

*: عنوان مطلب کلامی است از دکتر بهشتی در مجلس خبرگان قانون اساسی

=========

پی نوشت: تفاوت اسم و رسم

پیشنهاد : اگر کتاب " پرندگان میروند در پرو می میرند" نوشته رومن گاری را یافتید بخوانید .

/ 11 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی

http://www.youtube.com/watch?v=8j4s1D6ZOtg&feature=autoplay&list=PL8F1BBD5F31ADE3E3&lf=plpp_video&playnext=1 این فیلم مشروح مذاکرات در مجلس خبرگان قانون اساسی است و سخن شهید بهشتی.

ن . د. ا

چقدر سوال. به همش جواب بدیم؟ اخباق نسبی. ارزش های اخلاقی تغییر- به دروغ رای نمی دم .... هر کدوم از این سوالا یه بحث قلمبه می خواد

NAVA

نظر من بر اینه که : از اون جهت که دین ما یه دین جامع و کامله میتونه توی این زمینه هم کمک کنه... یعنی دستوراتش منعطفن... مثلآ همین که روزه یه امر واجبه اما وقتی برامون ضرر داره حکمش تغییر پیدا میکنه... ولی اخلاق به نظر من البته مهم ترین چیزه....[عینک]

هادی

درود بر دایناسور عزیز خیلی چاکریم خداییش گاهی آدم مجبور میشه یه دروغهای کوچیکی بگه،حالا اینقدر سر به سر وجدانمون نذار

فرزانه

سلام با نسبي بودم موافقم اما هر نسبيتي در دروني ترين لايه هاي خودش هسته اي محکم از جنس حقيقت دارد اگر من به فرزندم بگويم دروغ هميشه بد است ولي در موقعيت هايي خودم ناچار به دروغ گفتن شوم تمام اعتماد فرزندم را به خودم فرو مي ريزم همان بهتر که حقيقت را به او بگويم بگويم که دروغ ارزش نيست اما گاهي ناچاريم بگوييم

سفینه ی غزل

خداوند از سر تقصیرات کسی که حرکتی ضد اخلاقی را در حریر لطیف کلام پیچید و خوراک توجیه قومی را فراهم کرد بگذرد:"دروغ مصلحت آمیز به زراست فتنه انگیز"... گفتم بگذرد چون عاشق کلام و زبانش هستم.

آماندا

این پست عالی بود.. قاعده مند کردن شدید هر چیزی کار رو بدتر میکنه.. این چندروزه به دلیل اتفاقی که افتاده خیلی فکر کردم.. گاهی این قاعده ها نابود میکنن همه چیزو.. در حالیکه میشد درست کرد اوضاع رو..

رها از چارچوب ها

سوالا خیلی زیادن من با دروغ و آسیب جسمی به انسانها به هیچ وجه نمی تونم کنار بیام[اضطراب]

سفینه ی غزل

بچه ها تو یه سنی به طور غریزی دروغ میگن. مشکل از جایی شروع میشه که به صورت عادت در بیاد. پسر بزرگه منم متاسفانه زیاد دروغ میگه البته قبل از این که لو بره خودش اعتراف می کنه. نمی دونم ریشه ش کجاس ادعای قدیس بودن نداریم ولی سعی می کنیم زیاد دروغ نگیم و الگوی خوبی باشیم براش./ در مورد این که چیزای دیگه ای جایگزین دروغ بشه طبعا این اتفاق می افته وقتی به کسی که قبولش نداری بخوای راستشو بگی شاید یه چیزی تو مایه های تکبر به نظر بیاد.و قص لهذا...

یک دوست

سلام بر دوست عزیزم وبا سپاس از مطالب پر محتوا ومفیدتان به نظر شما در فضای کنونی جامعه ی ما میشود زندگی کرد ودروغ نگفت؟اگر جواب مثبت است من فریاد میزنم چنین چیزی ممکن نیست این یک دروغ بزرگ است.