نق نامه 1

نق نامه تهران

دوستانم می‌دانند که من چقدر زادگاهم را دوست دارم، بخصوص شب‌های بعد از باران اش را.

خیابانهای خلوت روزهای عیدش را

بعضی از کوچه‌ها و خیابان‌هایش را

کتاب فروشی‌های خیابان انقلاب و کریم خانش را و برخی از آدم هایش را

اما با همه این دوست داشتن‌ها، هر روز بیشتر و در اکثر اوقات، تحمل این شهر بی‌ترحم، ملّون، بی هویت، جلوه فروش، پز عالی و مخ خالی، افراط و تفریط، پرسر و صدا، آلوده، پر فریب و خدعه با مردمان بی‌تفاوت و خشن و بی رحمش، برایم سخت تر می‌شود.

برای تمام این صفت هایی که به این شهر دامنگیر چون باتلاق دادم، توضیح دارم:

بی ترحم: شهری که به هیچ کس رحم نمی کند. آنقدر در این شهر تصاویر دلخراش، ناراحت کننده و غیرانسانی می بینی که بعد از مدتی دیگر سِر میشوی و بی تفاوت. دیگر دیدن دختر بچه ‌ای 5 ساله در ساعت 12 شب سرد زمستان در سر چهارراه و بین ماشین‌ها با فالی در دست برایت عادی می‌شود، التماس پیرزنی 70 ساله با عصای زیر بغل از جوانی 20 ساله، سوار بر ماشین 700 میلیونی برایت به میزان حضور خورشید در روز عادی می شود و دلت را ذره ای هم نمی رنجاند. آنقدر بیمار و معتاد افتاده در گوشه خیابان می بینی که دیگر جنازه افتاده در کنار جوی هم برای تو علی السویه می‌شود و انگار نه انگار!!!

آنقدربدنبال منفعت می دوی که همه را دشمن خود می دانی و کینه تمام وجودت را فرا می گیرد. این عداوت چنان پیشروی می کند که دیگر مادر و فرزندی، خواهر و برادری و دوستی هم نمی شناسد و خودت می‌مانی و یک شهر دشمن!

ملوّن: در این شهر هر کس به رنگی در می آید و نقابی به صورت می زند تا خود را نشان دیگران بدهد یا خود را از دیگران مخفی کند. یکی خود را با ریش و پیرهن و شلوار سیاه می کند تا خود را خدایی جلوه دهد و دیگری خود را سفید می کند تا روحانی و الهی.

آن دیگر به هر رنگی متوسل می شود تا جلوه ای بفروشد و جلب توجه کند؛ از رنگ مو و لعاب صورت گرفته تا رنگ لباس و خودرو و خانه.

کسی هم بی رنگ می شود تا دیده نشود تا هر کار که می خواهد بتواند بکند.

و عده ای دیگر هر لحظه به شکلی و رنگی در می آیند. یاللعجب!؟

بی هویت: در کدام شهر از دنیا بمانند این تهران بی در و پیکر هیچ نشانه ای از هویت نمی توان دید؟
بی هویتی در معماری، خیابان سازی، نمادها، نبود رنگ غالب ( البته اگر از دود و سیاهی بگذریم)، پوشش مردان و زنان و جوانان و...

جلوه فروشی: شهری که پسرانش ( در صد زیادی) مثل دختران می‌پوشند و آرایش می کنند و نازند، دخترانش (اغلب) بزک می کنند تا آرایش و بدن می‌نمایند تا زیبایی، بیش از آن که زیبا باشند و دیدنی، چشم‌درآر و تهوع آورند و ویترینی هستند متحرک .

افراط و تفریط: خشونت در چهره همه ما در این شهر نشسته است و عجله در کردار ما نهادینه شده است. انگار که اگر حرکت نکنی از رویت رد می‌شوند. خشونت و عجله کم کم دارد به هویت این شهر بدل می‌شود.


در این نیرنگستان دیگر حرف هیچ مستمندی و فقیری چه کودک باشد و چه پیر، باور کردنی نیست و خللی در زندگی و عجله ما ایجاد نمی‌کند و اینجاست که دیگر جایی برای مهر و شفقت که عصاره انسانیت است، نمی‌ماند.

خاک دامنگیر این دیار نه تنها متولدین این شهر که ساکنین یکی و دو ماهه این ولایت را نیز چنان پایبند می‌کند که دیگر فراق و فراغ تصورکردنی نیست.

در این نق نامه نمی‌خواستم ( و نه نمی توانستم ) از دلایل و علل این همه ناهنجاری ها بگویم. دلایلی تاریخی، ایدئولوژیک، حکومتی، سیاسی، جغرافیایی و فرهنگی که دست به دست هم داده اند تا میهن خویش را کنیم ویران!

این نق نامه ادامه دارد...

/ 8 نظر / 6 بازدید
منیر

سلام بچه تهروون . پروفایلت رو نمی خوای عوض کنی ؟ یه دایناسور واقعی بهتر از کارتونیش نیست ؟ صلاح ملک خویش خود دانی [لبخند] .... تهران قشنگه . خیلی قشنگ . سوای زشتیهاش. ساختن ؛ کار ساکنین نیست دوست جان . ساختن کار فرهنگیه . فرهنگ در مشت حکومته . من به مرم خرده نمیگیرم . قبلن ها میگرفتم . الانا نمیگیرم . قبلنها حالم از آرایش غلیظ زنها همونقدر بهم میخورد که از چشمهای درانده در حال چریدن مردان . الان از هیچکدوم دلخور نمیشم . به همه شو.ن به چشم معلولانی ترحم برانگیز با یک دنیا عشقی که نمی دونم چه جوری بهشون بفهمونم که گمان نکنند خل شدم نگاه میکنم . امروز روز اول مدرسه ی دخترم بود . رفته دبیرستان . کلاس پنجم . وقتی میبینم برای ساختن چطور برنامه ریزی میکنند . نیازها رو میفهمند ... برطرف میکنند ... آدمها رو با هم هماهنگ میکنند ... بچه ها رو برای نود سال زندگی پربار آماده میکنند دیگه نمیتونم به مردم ما بگم چرا ایران رو ویران کردید . نقش مردم در تعیین حاکمان پررپگ تر از نقش قدرتها نیست . ما تقاص رنگ غلیظ سیاسانی رو پس میدیم که ایران قدرتمند اونها رو می ترسوند . من نمیتونم از بذر جو انتظار گندم داشته باشم .

منیر

ببین اصلن اشکالی ندارد که ما را نمی خوانی ها ... اصلن ما همینجوری کامنتگذار بی چشمداشت دنیا اومدیم [دروغگو] ... ولی جون خاخور راست گفتم . هر جا هستی دلت خوش و جانت ساق ... غصه هایی که خوردنش مشکلی رو حل نمیکنه مزه مزه کن و قورت نداده تف کن . اگه راه دیگه ای پیدا کردی ما رو هم خبر کن برار [گل]

ماهی

این نق‌نامه نیست دردنامه است و حقیقت است.

فرزانه

سلام اين را خيلي صادقانه نوشته اي به دل مي نشيند نق نامه ات .... شکل هاي مشابهش در شهرهاي بزرگ هم هست . مثلاً تبريز اما تهران چيز ديگريست . با اينکه اهل تهران گردي ام بخاطر گالري ها و سينما ها و راسته هاي کتابفروشي اش ... اما تهران را بيش از چند روز نمي توانم تحمل کنم ...

زنبور

باید همه جملات شما رو در مورد تهران تصدیق کنم. حتی به چشم خوشبینی هم که نگاه کنیم و امکانات و مزایا رو هم ببینیم اما این همه آدم برای این محدوده به این کوچکی بسیار زیاده. این همه دیوار این همه عجله. داخل مترو که میشم حس میکنم وجود ندارم بی هویتم. به مترو میگم کنسرو آدم. تهران جای خوبی برای گذران این چند وقت عمر نیست

رها از چارچوب ها

سلام بر شما بلی شهر ما اینگونه است، در واقع اینگونه هم هست. فیلم تهران انار ندارد را دیده ای؟ حتما نگاه کن مسلما در بخش دوم نق نامه موثر است.

ميله بدون پرچم

سلام يك روز بالاخره از اين خاك دامنگير خودم را خلاص مي كنم و به فراق و فراغش مي خندم... بهشت زهرا كه جزء تهران محسوب نمي شود!؟ [نیشخند]