درباره نادر و سیمین

قسمت دوم:

در مورد این فیلم حداقل 50 نقد و یادداشت خوانده ام  ( که این متن هم در جاهایی متاثر از این نقدهاست)در بعضی از آن ها ایراداتی به فیلم وارد شده بود. فکر می کنم لازمه در موردشون توضیح بدم و نظرم را اعلام کنم:

- در چند جا خوانده ام و شنیده ام که نام فیلم با محتوای فیلم ارتباط ندارد:

بنظرم این دوستان نام فیلم سینمایی را مشابه عنوان  و موضوع مقاله و کتاب یا گزارش گرفته اند و چون نام این فیلم "جدایی نادر از سیمین" است پس حتما می بایست همه فیلم در این رابطه باشد.در حالی کهمی دانیم عنوان فیلم حتی می تواند هیچ ارتباطی با موضوع و داستان فیلم نداشته باشد. البته در اینجا که بی ربط نیست و حداقل شروع و پایان قصه با نام فیلم هم خوانی دارد.

 دیگراینکه در فرهنگ عامه و مکالمات روزمره ما  تلویحا جدایی و طلاق مترادف در نظر می گیریم با اینکه در اصل اینطور نیست . در این  فیلم شاید نادر و سیمین ازهم طلاق نگیرند ولی کسی مخالف این حرف نیست که در کل فیلم نادر از سیمین جداست؟!

در پوستر خارجی فیلم هم  برای نام فیلم از کلمه" separation" ( جدایی) استفاده شده و همانطور که بهتر از من می دانید معادل طلاق "divorce " است که از این کلمه استفاده نشده و همان "جدایی" به معنی اخص کلمه مراد فیلم ساز بوده  که استفاده شده است.

- در مورد پایان بندی فیلم و نقش اساسی تصمیم "ترمه" هم ایراد وارد شده که این سوال مهم فیلم نیست!

 اما دو راهی ماندن و رفتن علت جدایی نادراز سیمین است و سیمین چون واقع گراست رفتن را ترجیح می دهد اما نادر می خواهد بماند و مقاومت کند. اینجاست که تصمیم ترمه می تواند نقشه راه را مشخص کند و بدین خاطر است که پایان بندی فیلم اینگونه است.

من فکر می کنم  چون نه سیمین و نه نادر بدون دخترشان نمی توانند زندگی کنند پس تصمیم ترمه مهمترین سوال فیلم است.

- ترجیح " درباره الی" به "جدایی ..."!

بعضی از دوستان " درباره الی" را به این فیلم ترجیح می دهند ( اکثرا خانم ها ) یکی از دلایلی که می آورند تعلیق کمتر این فیلم است. بنظرم اگر این گزاره صحیح باشد اقتضای فیلم است . مگر فرهادی به ما قول داده در هر فیلم نسبت به فیلم قبلی اش بیشتر تعلیق ایجاد کند؟ داستان " درباره الی" چنان تعلیقی رامی طلبیده و این فیلم همین میزان تعلیق مناسبش است.

 اما ظاهرا "درباره الی" محبوب تر است چون اولا لوکیشن های دیدنی تر و جذاب تری دارد ( دریا و شمال) و ثانیا  در" درباره الی"  موضوع و شخصیت ها اکثرا  زن هستند و تنها  بودن یک "گلشیفته فراهانی" و " ترانه علیدوستی" برای دوست داشتن  و محبوبیت یک فیلم کافیست ! و ثالثا اینکه  فرهادی حداقل در یک سوم ابتدایی "درباره الی" اجازه عیش را به تماشاگر می دهد اما در "جدایی.... " فرهادی از همان ابتدا از دادگاه شروع می کند و تماشاگر را درگوشه رینگ مچاله می کند  و تا انتهای فیلم که آن هم در دادگاه با سوالی بزرگ ولش می کند و مخاطب این فیلم لحظه ای فرصت نمی یابد تا نفس تازه کند... 

 چند نکته هم که با  دوباره دیدن فیلم متوجه شدم:

-          سیاه پوش شدن نادر ، سیمین و ترمه در سکانس نهایی اشاره ای  تصویری و موجز (شاید موجز، چون من در بار اول متوجه آن نشدم) است به مرگ پدر نادر و این نکته مهم که هنوز هم نادر نمی خواهد مهاجرت کند و پدر تنها یکی از دلایل مقاومتش بوده است.

-     روزنامه ای که نادر برای پدرش می خرد  " شرق" است و این ادای دینی است به بهترین روزنامه دهه اخیر که متاسفانه این روزها ضعیف ترین دورانش را می گذراند.

-     تنها  در متن فیلم سه جا موسیقی و آواهایی شنیده می شود. یکی در ماشین نادر و جلوی مدرسه ترمه است که صدای استاد شجریان  در حال خواندن تصنیف "باد صبا " (بِبین چشم ترِ من، ببین چشم تر من) است که گوش را می نوازد و دقت در متن شعر حال و روز نادر را نشان می دهد ، بعدی آهنگ برنامه " شب بخیر کوچولوی رادیو" ( لالا لالایی لالا لالایی...) در صحنه حضور سیمین بر بالین پدر نادر در شبی که نادر بازداشت است و سومی صدای اذان در صحنه آب خوردن " حجت" در دادگاه هنگامی که قاضی دستور بازداشتش را داده است.

-     دروغ های کوچک و بی دلیلی که باعث مشکلاتی بزرگ می شود هم بخشی از قصه است: راضیه بدون داشتن دلیلی مهم در پاسخ به همسایه که از ریختن زباله در راه پله از او می پرسد می گوید: "داشتم آشغال را می بردم سرم گیج رفت ریخت تو راه پله "  و همین جمله در زمان بازسازی حادثه به ضررش تمام می شود و او را دارای سابقه سرگیجه معرفی می کند.( درصورتی که زباله ها را سمیه ریخته بود)

-     رفتار نادر بعنوان پدر می تواند الگو باشد و از نقاط مثبت و بقول صدا و سیما
" آموزنده " فیلم است. نقطه عطف این رفتار در صحنه بازسازی حادثه برای ترمه است . وقتی به ترمه می گوید:" اونا رو ولشون کن من می خوام تو بدونی!"

-     پول برداشتن سیمین از کشو را ترمه دیده بود و نه نادر و وقتی نادر متوجه کم شدن پول ها شد از ترمه پرسید و وقتی ترمه اظهار بی اطلاعی کرد تقصیر را به گردن راضیه انداخت.

-     ( نادر ابراهیمی: نگفتن همان دروغ گفتن است قدری کثیف تر!)  در جایی خواندم که تنها سیمین بوده که دروغ نگفته است . او اگرچه دروغ نگفت اما در جایی سکوت کرد  ( اگر حرف های راضیه در آموزشگاه را به نادر گفته بود آن اتفاق دردناک در خانه حجت پیش نمی آمد) و در جایی دیگر از طرف نادر قول داد (مصالحه با حجت)  که هر دو اگر بدتراز دروغ نباشد بهترهم نیست.

-     راضیه در دادگاه وقتی به بهانه سر زدن به بچه اش بیرون می آید  قصد دارد باز هم با مرجع دینی خود تماس بگیرد و از شرعی بودن کارش مطمئن شود اما با آمدن شوهرش موفق نمی شود . او زمانی که از وجود اشکال شرعی در کارش مطلع می شود حقیقت را به سیمین می گوید.

-     موضوع کلی دیگر خلط و ترکیب شدن دین با عرف و سنت در جامعه ماست. مثلا  بسیاری از متشرعین ما  درمیان جمع  زن و دخترشان را با اسم کوچک صدا نمی زنند ! این حرکت کاملا یک امر عرفی است که به اشتباه دینی فرض می شود .( همه این بزرگان شنیده اند که پیامبر اسلام دخترعزیزش را با نام کوچک در همه جا صدا می زده است) " راضیه" بیشتر به خاطر" زشت بودن" و یا شرم، موضوع باردار بودنش را به نادر نمی گوید ( شاید یکی از دلایلش این باشد که اگر می گفت کار را از دست میداد) و حتی در لحظه ای مهم و اساسی بعد از بازگشت به خانه نادر بجای اینکه اصل ماجرا ( رفتن به دکتر زنان) را بگوید  رو به نادر عصبانی می گوید: "رفتم یه کاری انجام بدم و بیام ". واقعا گفتن موضوع به نادر با شرعیات مغایرت داشت یا با سنت های غلط ؟!( در این رابطه یادداشتی جدا خواهم نوشت).

-     یک جمله اساسی از سیمین در سکانس رفتن به خانه مادرش و در حین رانندگی وجود دارد ( در شبی که نادر بازداشت شده) که علاوه بر روشن شدن بخشی از دلیل ناراحتی او اشکال اساسی شخصیت نادر بعنوان یک مرد ایرانی را بیان می کند :" یک کلمه نگفت نرو!... نکن!... من طلاقت نمیدم!" این سکانس اوج کار فرهادی در شناخت روحیات زن هاست که بخوبی در فیلمنامه گنجانده ، خوب هم کارگردانی کرده و البته لیلا حاتمی  با اشک ها و صدای بغض آلودش فوق العاده اجرا کرده است.

------------------------------

پی نوشت: این هم لینک چند نقد ویادداشت درمورد  فیلم :  

 

-        پذیرایی با اشک

-        تحلیل اقتصادی فیلم

 -       یک یادداشت خوب به همراه کامنت های آن

-        نقد محسن مهدی بهشت

-        یادداشت خواندنی حسین مهکام (صفحه آخر پایین صفحه)

-        نظر یکی از دوستان ارزشی در مورد فیلم! برای رفع خستگی  

 

 

پسا پی نوشت:

     دوستان " مرهم"  اکران شد. ( بهترین فیلمی که سال پیش دیدم) حتما ببینید!

/ 30 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نادی

فوق العاده دقیق و موشکافانه. دیگه چیزی ندارم بگم. همه را گفتید

محسن

ضربه ای به راضیه نزد چون به اندازه سیمین ازش دلخور نبود. شایدم یه جورایی واقعن فکر کرد که زورش به نادر نمیرسه سیمین رو زد. شاید سیمین خودشو انداخت جلو که ضربه ای که می خواست به نادر بزنه به سیمین زد. شاید یه جورایی آقای فرهادی می خواست بگه که همه اینا زیر سر سیمینه. شاید............ خسته شدم.

محسن

بی ربط: فلافل سر کوچه مروی رو نخوردم. از صب تاشب هست؟ یعنی اگه قبل از شروع ساعت کاریم اونجا باشم، مثلن هشت صب، به وصالش می رسم یا نه؟

سفینه ی غزل

سلام دایناسور جان دوست داشتم یه بار دیگه می دیدمش(چه توقعا از خودم دارم) بعد میومدم یه چیز ی می نوشتم ولی نشد . در مچموع من رو هم خیلی در گیر خودش کرد این فیلم و من هم به نوعی بیش تر از "درباره ی الی " دوستش داشتم. این فیلم رو نمونه ی بارز "سهل و ممتنع" در سینمای ایران می دونم. بدون استعاره با یک داستان روان و خطی و در عین حال پیچیده و تفکر بر انگیز. بازی بازیگرانش رو هم مدیون کارگردانی خوب میشه دونست. کارگردان اسپانیایی(پدرو آلمادوار ) هم به زنان وروحیاتشون علاقه ی ویژه ای داره که از این جهت فرهادی او رو به یادم میاره. ظاهر موجه مرد قصه(معادی) که در جهت تطهیر خود در برابر دخترش متوسل به حیله میشه(به نظر من کاری که این مرد می کنه از دروغ گذشته وشبیه فریبه) نقطه ی مقابل صداقت یک زن که اتفاقا" در قالب دروغ دیده میشه خودنمایی میکنه. این ها البته برداشت منه وشاید خیلی هم بیراه باشه. ببین نیومدم نیومدم ....[لبخند]

فاطمه

سلام این فیلم واقعا تاثیر گذار هست و آدمو ناچاروادار به فکرکردن می کنه! از وقتی که گذاشتی و دوبار فیلم رو دیدی معلوم میشه که به جزییات توجه داشتی ، از نقدی که کردی معلوم که اهل فنی[دست] لذت بردم موفق باشی

محمد سرابی

بابا این فیلم کولاکه

فاضل اسماعیلی

سلام... ظاهرا اشتباه کردم که شما خیلی وقته آپ نکردین.... مجددا از شما برای اومدن به وبلاگم {فریادهای مستند دعوت میکنم

گنجشک صفت

سلام عزیز مظالب خوبت رو خوندم مخصوصا قسمت جالب درباره وبلاگت . من هم وبلاگ تازه ای راه انداختم برای دستیابی و تحلیل پیام های فیلم های بزرگ فعلا فقط وقت کردم به جدایی نادر از سیمین بپردازم . یه سری هم اونجا بزن و نظرت رو بده . ممنون

حسین صیامی ملکی

مطلب برای قسمت اول : سلام... من حسین صیامی ملکی دارای مدرک مهندسی کامپیوتر ـ نرم افزار ـ و مربی موسیقی در زمینه آموزش گیتار پاپ و کلاسیک هستم... ابتدا میخواهم دو تا اعتراف بکنم... اول اینکه من این فیلم را در چند قسسمت (بدلخواه) و جدیدا دیدم... دوم اینکه با خواندن قسمت اول مطلب شما دست به نوشتن این نامه کردم 0هنوز قسمت دوم را نخوانده ام)... حالا این اعتراف دوم نبود ها... اعتراف دوم اینکه بعد از خواندن مطلب اول شما برایم مشخص شد که در وبلاگ شخصی هستم که میداند... بنده هم با بیشتر نظرات شما موافقم و با برخی مخالف... من اعل نطق نویسی و نقد سینمایی نیستم... پس درباره فیلم موردی نمینویسم و این نوشته هایم صرفا برای ارائه نظرم برای شما 0که بعنوان استاد قبولتان کردم( هست... اولا مشخصه که شما عقیده شخصی را هم در مطلب اعمال کردید و چندبار به فیلم اخراحیها تاختید... شاید از نظر شما اخراجیها فیلم نباشه... ولی از نظر من بیننده که واقعا فقط بیننده هستم و اصلا از لحاظ فنی چیزی نمیدانم، اخراجیها حداقل بنا به داشتن بازیگران قلدر و قدیمی (اکبر عبدی، محمدرضا شریفی نیا و ...) میتواند اثری ماندگار باشد... برای تکنیک دوربین در دس

سیدمحمد

سلام خسته نباشید فقط می خواستم بدونم نقد اقای رائفی پور هم در مورد فیلم جدایی شنیدید؟ نظرتونو راجع به اش بگید