دایناسور در جشنواره 4

 

 

 

"بهرام توکلی" دارد یک سبک را جا می اندازد. نگاهی تلخ به زندگی و تلخی های زندگی، سینمای او را از تمامی سینماگران ایران جدا می کند. "اینجا بدون من" که شاید بهترین فیلم او از میان 4 فیلم بلند سینمایی اش باشد او را به عموم معرفی کرد (منتقدین و پیگیران جدی سینما با پا برهنه در بهشت و پرسه در مه او را شناخته بودند) اما فیلم آخر او " آسمان زرد کم عمق" علاوه بر اینکه نشانه هایی از پختگی او دارد در مواردی نیز از افراط در استفاده از فرم و زیاده‌روی در خاص کردن فیلمش از جمله فضای غیر واقعی خانه متروک، تصاویر پررنگ شده از طبیعت و حتی نوع بازی بازیگران و حرکات سرگیجه آور "دوربین رو دست" ضربه خورده است. انگار در جاهایی از فیلم کارگردان پست مدرن می شود و دارد توانایی هایش را به رخ می کشد.

در هر حال باید از به بازی های خوب 4 بازیگر فیلم که در حد خیلی خوبی از پس نقش هایشان برآمده اند اشاره کنم. توانایی بازی در سکوت، بیان جملات کوتاه و منقطع عکس العمل های  موجز و زیر پوستی.

موسیقی حسین علیزاده هم کاملا در خدمت فضای فیلم است و تدوین هم بسیار عالی است.

در آخر باید بلاتکلیفی خودم را در اظهار نظر در مورد فیلم و ناتوانایی ام را در اعلام نظر تک کلمه ای در مورد این فیلم اعلام کنم.

آسمان زرد کم عمق فیلمی است که دیدنش برای علاقه‌مندان جدی سینما ضروری و برای مخاطب عام غیر ضروری است.

/ 5 نظر / 15 بازدید
فرزانه

سلام فیلم تازه اش را ندیده ام اما برای من پرسه در مه از میان قبلی ها بهترین است .حتی بهتر از اینجا بدون من

نور

بهترین فیلم توکلی نبود. توکلی کمتر به مخاطب داستان خواه اهمیت داده بود

honey

بهرام توکلی و فیلمش قطعن چیزهایی نیستند که بشود با یک بار دیدن قضاوتشان را کرد. اسمان زرد کم عمق را واقعن باید 2 بار دید تا بفهمی در دل همین نریشن های بسیار و به نظر بنده حساب شده و درست و درمون چیز هایی کشف کرد که نشان از پختگی کارگردان پرسه در مه را در استفاده از راوی و پرداخت با نریشن دارد. و اینکه به نظر من اتفاقن طراحی صحنه ی فوق العاده ی فیلم(همان خانه که شما اشاره کردید)باعث میشود ادم بفهمد چه نگاه جدی ای به سینما پشت این اثر است.پوسیدگی و پریشان حالی خانه با کاراکتر غزل کاملن همخوانی دارد و از متن اثر بیرون نمیزند همانطور که ان منظره ها با کاراکتر مهران. [لبخند] اسمان زرد کم عمق شاید بتوان گفت از نظر فیلمنامه جاهایی سکته دارد اما میتوانم بگویم از شیفتگان کارهای اقای توکلی هستم و از کارهایشان تا بتوانم دفاع میکنم. [گل] اگر با لینک موافقین حتمن خبر بدین!!

honey

درسته اکران! ممنونم از توجه تون دوست عزیز!!! [گل]

منیر

سلام یک جمله کوتاه از فیلم : زیبایی واقعی ترسناکه! به نظرم همه فیلم خواسته همینو بگه . حتا وقتی از زیبایی های غزل تعرف میکنه . ... من بیننده حرفه ای سینما نیستم . به ندرت فیلم می بینم برای این که فیلمهای خوب کم گیرم میاد . فیلم ناخوب رو هم نیمه کاره رها میکنم . این فیلم رو با لذت تماشا و بدون فهمیدن این ایراداتی که بهش وارد کردید دیدم . یعنی غیر واقعی بودن فضای متروک خانه و دوریبن روی دست من بیننده ی غیر کارشناس رو اذیت نمیکرده. ممنون از معرفیش .