نگاه

 

.

کاریکاتور مانا نیستانی عجیب تفکرانگیز و قابل تامله .همه ما  داستان پترس فداکار را خوندیم و یادمون هست. جوونی که برای نجات مردم و شهرش انگشتش را در سوراخ سد فرو برد تا جلوی نشت آب و شکستن سد را بگیره و موفق هم شد.

 من از دو زاویه به این کاریکاتور ( کارتون) نگاه کردم:

٠

1. پترس فداکار:

 زمونه عوض شده نه پترس دیگه قهرمانه و نه سیل ها را میشه با یه انگشت ناقابل مهار کرد. سیل و سد هم سیل و سدهای قدیم و پترس هم پترس های قدیم .اصلا دیگه فداکاری هم نمی شه کرد. یه زمونی همه چی ساده بود با یه انگشت می شد قهرمان شد اما حالا چی با کل هیکلت نمی تونی یه بچه دو ساله را آروم کنی.

 

2.پترس دیکتاتور:

 از یه زاویه دیگه میشه این " بینوای انگشتِ گرفتارِغرق شده" را به متوهمین این چند سالهشبیه دونست که فکر می کنندمیشه سیل خروشان خشم مردم را با یک انگشت قد بلند مهار کرد ( دیدید که عادت دارند انگشتشون را رو به دوربین و روی هوا هی تکون بدند و هی رجز بخونند)

نه بن علی ماند و نه مبارک و نه قذافی و علی عبداله صالح ونه بقیه دیکتاتورهای متوهم  می مانند . بهتربود اون انگشت را در حلقشون فرومی کردند تا مخدرهایی که باعث توهم و خود خدابینی و مردم نبینی شان شده را بالا می آورند قبل ازاین که سیل مردم غرقشان کنه.

معطل نکنید یه باردیگه به این بیچاره نگاه کنید که چطور با اون کت و شلوار رسمی داره به ما نگاه می کنه و به اعماق فرو میره. انگشت حاضر، حلق حاضر، خلق هم حاضر!

 

3. این مطلب را قبلا نوشته بودم اما با شنیدن خبر جدید در مورد  "بن لادن" و کشته شدنش و بعد انداخته شدنش به دریا به دست آمریکایی ها ( اینطور می گند!؟) دیدم غریق این کاریکاتور از همه بیشتر به "بن لادن" شبیه شده. نمی دونم زنده است یا مرده ؟ انداختنش تو دریا یا نه؟ ولی اگه این موضوع واقعیت داشته باشه، پس این خود بن لادن در حال غرق شدنه!

و احتمالا فکر می کرده دنیا را با انگشت باریکش ازغرق شدن در گناه و فساد نجات داده؟

 =====

پی نوشت : راستی "مسعود فراستی" از "مرهم" تعریف کرد!! می دونید یعنی چی؟ یعنی ایراد گیرترین منتقد سینما هم از مرهم خوشش اومده. باورکردنش سخته ولی این اتفاق نادر تو برنامه " هفت" همین هفته افتاد.

برید ببینید تا از دستتون نرفته.

- لینک مرتبط با متن 

پی نوشت: نظر توکا نیستانی ( اخوی مانا ) در مورد این مطلب:(بجز بند سوم که سعی کردید طرح را به یک رویداد سیاسی ربط بدهید و از چسب خوبی استفاده نکردید، بندهای اول و دوم کاملاً درست و منطقی بود)

/ 12 نظر / 71 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هادی

سلام اون نگاه و برداشت دوم از کاریکاتور رو نمی پسندم همون اولی خوب بود. در ضمن مسعود فراستی غیر از مرهم و چند وقت پیش طلا و مس چند سال قبل از اخراجیهای 1 هم تعریف کرده بود.. باور کن

فاطمه

توی شرایط کنونی دهقان فداکار ،پترس فداکار ... انگاری یک افسانه اند تا یک داستان واقعی متاسفانه سطح فرهنگون اینقذر تنزل پیدا کرده که صفات خوبی مثل گذشت،مهربونی،همدلی ... دیگه معنی پررنگی ندارن[متفکر] داریم رو به انحطاط می ریم[ناراحت]

فرزانه

سلام برداشتم از برداشت اولت مثبت بود ! چی گفتم ؟ یعنی با نگاه اولت موافقم دومی نه! فقط اولی از پست های قبلی معلوم است که باید رفت و مرهم را هم دید ! آخر من در چند سال گذشته فقط برای دیدن کارهای فرهادی رفته ام سینما

م.عطا

بابا آقای دایناسور لطفا کمی مثبت تر بنویسید!!....ممکن نتونیم فعلا جلوی پتروس های دیکتاتور رو بگیریم(البته فعلا!!)اما حداقل می تونیم از پس فداکاری های کوچیک بر بیایم..کارهای مثبت بکنیم ..مثلا مثل شما بقیه رو به دیدن یه اثر خوب ترقیب کنیم تا کارگردانشم با استقبال از فیلمش برای کارهای بعدی تشویق بشه.ممنون از شما.

نازنین پرستو

سلام پترس فداکار نو جوان نبود ؟ انگار بزرگ شده نه ؟ یا من باز خاطراتم قاظی شده ؟ به هر حال کارتون و تحلیل جالبی بود . این آقایان دیگه سیل نیستند که سونامی هستند وقتی دهانشون باز میشه مشت هم تو حلقشون جا نمیشه ؟ وقتی برای بیرون ریختن عقده ها شون احتیاج به هیچ آدابی ندارند . مگه انگشت رو بگذارند توی چشمان خود بینشون تا با درد خود خدا پنداری از دنیا نرن . اگه به شما خوش بگذره ، کلن هم به ما بد نمی گذره (ممنون از احوالپرسی تون )

منیره

ببخشید ... کامنت قبلی با آدرس دخترم فرستاده شد .

ميله بدون پرچم

سلام عدم پيش بيني و تحليل نادرست و همچنين اتكاي به يك پاسخ ثابت در مقابل مسائل به چنين نتيجه اي منتهي مي شود. سد در داستان پتروس يك موجود مفيد بود اما در اين كاريكاتور نه! اينجا دسته دسته ماهي هاي مختلف را مي بينيم كه دارند به خوبي با يك فضاي وسيع تر حال مي كنند و به مسيرشان ادامه مي دهند. نتيجه اينكه جلوي مسير حركت يك ملت را نمي شود سد كرد. كاريكاتور قشنگي بود.

نیکادل

سلام بر شما راست میگی دایناسور جان، زمونه خیلی عوض شده ،اما در مورد این تفسیر از کاریکاتور یه جورایی ته دلم قانع نمیشم . خود توکا جایی نگفته که منظورش چی بوده؟

پری چهره کاتب

سلام محمد جان حالا هی دیکتاتور دیکتاتور کن تا بزنن فیلتر و این حرفات کنن!

محمد رضا ابراهیمی

سلام بر شما کاریکاتور زیبا و تحلیل قشنگتون رو خوندم. همجنین مشتاق شدم به دیدن فیلم مرهم. از اینکه یه نفرو دیدم که کمی مشترکات داریم. امیدوار شدم که هنوز کاملا منقرض نشدم!